George Simion a atacat și el Recorder după documentarul „Justiție Capturată”: „Puteți să aveți un milion de vizualizări, lumea nu vă mai crede”
Scor Etic
6.8/10
Verdict
Parțial conform
Rezumat Etic
Articolul prezintă declarațiile lui George Simion cu privire la documentarul „Justiție Capturată” realizat de Recorder. Declarațiile sunt atribuite corect, dar articolul nu oferă o perspectivă echilibrată, lipsind reacții din partea Recorder. Tonul este ușor părtinitor, favorizând poziția lui Simion, iar limbajul folosit de acesta conține insulte și acuzații nefondate, ceea ce afectează demnitatea articolului. De asemenea, nu sunt prezentate puncte de vedere alternative sau reacții din partea celor acuzați, afectând echilibrul și neutralitatea articolului.
Evaluarea Titlului
Fidelitate față de conținut:
Fidel
Caracter senzațional:
Non-senzațional
Note:
Titlul reflectă corect conținutul articolului.
Indicatori de Risc
Insulte citate
Lipsă contraopinie
Nivel de alertă:
Mediu
Constatări Principale
- George Simion a atacat Recorder după documentarul „Justiție Capturată”.
- Simion a spus că „lumea nu vă mai crede” referindu-se la Recorder.
- Simion a afirmat că Alex Nedea a făcut campanie contra lui.
- Documentarul a avut 1.950.000 de vizualizări pe YouTube.
- Anca Alexandrescu și Ion Cristoiu au criticat și ei Recorder.
Scoruri pe Criterii
Fiecare criteriu este evaluat pe o scară de la 0 la 10 puncte.
Acuratețe
8/10
Echilibru
6/10
Separare fapte/opinii
7/10
Neutralitate
6/10
Demnitate umană
6/10